Čokoládová pěna s ovocem

Domácí čokoládová pěna

Hříšné potěšení. Bez lepku, laktózy a přidaného cukru. Takže vlastně pro každého, neb neznám člověka, který by pohrdl porcí kvalitní čokolády!

Nikdy by mě nenapadlo, že vyrobit si exkluzivní čokoládový dezert, který vypadá jak z výkladní skříně cukrárny, je tak ohromně jednoduché. A že k tomu potřebujete jen tak málo: čokoládu, vejce, med na přislazení a ovoce na dozdobení. Nic víc (fakt!).

Jinak pokud jste si všimli trochu inovativních fotek, váže se k tomu takový příběh. (A jelikož mám za to, že tyhle plky před výčtem ingrediencí a postupem nikdo moc nečte, tak vám to sem napíšu! :-))

Od léta si totiž zařizujeme nový byt. Velkou část nábytku jsme objednali až na podzim a konečně se nám to jakž takž skládá dohromady. Jednou z věcí byl i nový konferenční stolek. Můj muž jej začal se zápalem skládat, až se dostal do bodu, kdy mu připadalo, že jednotlivé díly stolku není možné dle přiloženého návodu sestavit a části jsou špatně vyrobeny (díry v nich nesprávně navrtány). Podal tedy prodejci reklamaci (s přiloženou fotodokumentací) a za průběžného špačkování čekal na rozhřešení. Jelikož to bylo před Vánocemi, myslím, že se tím na reklamačním oddělení nikdo dlouho nezabýval a prostě to šmahem přijali a následně avizovali, že dodají stolek nový. Což se za zhruba dva týdny také stalo. Nu, takže muž začal skládat stolek znova – a ejhle, po několika úkonech se dostal do stejného bodu, kdy se zdálo, že stolek sestavit prostě nejde. Padlo mnoho peprných slov a lamentace nad kvalitou dnešních výrobků, nevyzpytatelného nábytku z demontu atp. Abych to zkrátila – po jedné následující bezesné noci mu to nedalo a o půl šesté ráno šel dumat nad konferenčním stolkem, jehož dvojí rozložené vydání nám zabíralo část obýváku. Nu a samozřejmě stolek nakonec sestavil, neboť předtím jaksi ignoroval jednu součástku :-) Takže jsme s velkou pompou stáhli opakovanou reklamaci a vznesli dotaz, co máme udělat s tím prvním stolkem, který byl prohlášen za nesestavitelný. No co myslíte, můžem si ho nabouchat do uší, zpátky už ho nechtějí – navíc ho stáhli z prodeje :-D Takže jsem jednu desku toho stolku začala využívat jako perfektní podklad na focení, ale kdybyste náhodou někdo potřeboval pěkný (napůl sestavený :-D ) a prostorný konferenční stolek, nebojte se mi ozvat – na focení si pak najdu něco jiného! ;-)

A teď už k receptu. Inspirovala jsem se v předvánočním vydání časopisu F.O.O.D. a musím říct, že jde o jednu z věcí, které se u nás na stole budou asi objevovat často. Je to totiž fakt proklatě dobré!

Potřebné suroviny (na 6 porcí):

  • 200 g hořké čokolády (použila jsem 2 tabulky s 50% podílem kakaa zakoupené v Lidlu)
  • 120 ml horké vody
  • 3 vejce – zvlášť žloutky a bílky
  • lžíce medu (můžete vynechat)
  • kyselejší ovoce na dozdobení

Postup:

Ve vodní lázni – tj. misce nad hrncem s vroucí vodou – rozpusťte nalámanou čokoládu společně s horkou vodou. Míchejte do úplného rozpuštění a nechte vychladnout. Pro ozvláštnění chuti můžete přidat špetku soli. Hlídejte ale, aby se vám hmota „nezdrcla“ a průběžně ji promíchávejte.

Oddělte si žloutky a bílky. Žloutky zašlehejte do vychladlé krémové čokoládové směsi. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh (tak, aby vám po vytažení metličky dělal pevné špičky) a zapracujte do něj lžíci medu.

Čokoládovou hmotu přelijte do větší mísy a postupně do ní přimíchávejte a vpracovávejte sníh.

Připravte si skleničky, ve kterých budete chtít pěnu servírovat. Krémovou čokoládovou směs – která je opravdu hodně tekutá, ale ztuhne, nebojte – do skleniček nalévejte ideálně rovnou z mísy; pomocí naběračky totiž akorát nakapete všude kolem, včetně nevzhledných stříkanců na skleničkách (vyzkoušeno! ;-) ).

Skleničky přikryjte potravinovou folií (aby vám vršek pěny neoschl) a dejte aspoň na 2 hodiny chladit do ledničky. Po ztuhnutí dozdobte ovocem a podávejte. Věřte, že se po tomto dezertíku rychle zapráší.

Domácí čokoládová pěna

Domácí čokoládová pěna

Domácí čokoládová pěna

Domácí čokoládová pěna

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s