Buchtičky bez lepku a laktózy

Buchtičky bez lepku a laktózy

Tento recept je věnován mé kamarádce Anetě, která si z poslední návštěvy alergologie přinesla dáreček v podobě zákazu všeho, co obsahuje lepek, mléko, ořechy a kakao/čokoládu. No, ještěže není vegetariánka, přišlo mi na mysl okamžitě :-) Zkusila jsem se tedy vžít do její kůže a vytvořit tradiční nedělní dezert s takto definovaným omezením.

Ač sama netrpím žádnou alergií a nemám ze svého jídelníčku vyloučené rizikové potraviny, nikdo neříká, že to tak bude navěky, protože se kolem mě podobné případy s náhle objevenou intolerancí celkem množí. Rozhodla jsem se tedy, že si udělám takový trénink a zkusila vytvořit jedlý dezert bez másla, mléka a tradiční mouky.

Co tedy buchtičky obsahují (3 ks):

 • 5 lžic třtinového cukru (asi 55 g)
 • 6 vrchovatých lžic pohankové mouky (asi 80 g)
 • 2 lžíce kokosového oleje (asi 50 g) + na vymazání
 • 1 rozmačkaný banán
 • 1 vejce + 1 žloutek navíc
 • lžičku kypřícího prášku do pečiva
 • špetku soli a vanilky
 • hrst čerstvých borůvek na ozdobu

+ možný upgrade tři lžičky mražených borůvek a lžička cukru

Tenhle dezertík jsem vytvářela pomocí zapékacích mističek o průměru 10 cm a naplnila jsem takto celkem tři. Lze obdobně použít i formičky na minibábovky nebo na muffiny.

Jak postupovat:

Mističky si vymažte kokosovým olejem. Předehřejte troubu na 170 °C. Cukr prošlehejte s vejcem a žloutkem, přidejte kokosový olej, rozmačkaný banán, sůl spolu s vanilkou a poté postupně přimíchávejte pohankovou mouku.

Těstem pak plňte zapékací mističky a pečte asi půl hodiny do zlatova. Jestliže jste dobře vymazali, půjdou buchtičky krásně vyklopit ;-) Podávejte je obsypané čerstvými borůvkami.

Buchtičky servírované společně s čerstvými borůvkami byly fajn, i když můj muž trefně poznamenal, že to úplně svádí, dát si k nim ještě šlehačku. Leč to bychom porušili onen bezmléčný koncept, že jo. (A jakožto normáložrouti vymoženosti typu kokosového krému v ledničce holt nemáme). Přesto bych doporučila, máte-li tu možnost, přidat do těsta mražené borůvky, výsledné buchtičky pak budou ještě vláčnější.

Takže zkusíte-li upgrade s mraženými borůvkami, udělejte to tak, že je obalíte v cukru, část mističek naplňte těstem, na to dejte lžičku mražených borůvek a doplňte zbytkem těsta. Stačí zhruba do 2/3 mističek, těsto vám trochu vyskočí.

Tak snad vám a všem, pro které pečete, bude chutnat! ;-)

Buchtičky bez lepku a laktózy

Buchtičky bez lepku a laktózy

Reklamy

3 komentáře: „Buchtičky bez lepku a laktózy

  1. Jej, Any, vážně? No já si to u sebe zatím neumím představit, miluju pečivo a těstoviny, ale věřím, že nouze člověka naučí ;-)

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s