Moudré chlebové tyčinky

Chlebové tyčinky s citáty

Ideální rychlodárek pro každou příležitost. Tyčinky jsou samy o sobě fajn, vhodné třeba jako doplněk k dobrým sýrům či domácímu máslu. Ony moudré citáty, které každá z nich skrývá, jim pak dodávají na vznešenosti ;-)

To bylo tak. V telefonickém rozhovoru se mamka jen tak mimoděk zmínila, jestli vím, že má babička narozeniny. A sakra, no jo, on už je březen… Tak to jsem namydlená, říkala jsem si. U babiček to platí obzvlášť, protože (jak aspoň tvrdí) nic nepotřebují, vše si zavaří a upečou a není jednoduché na ně vyzrát.

Popadla jsem tedy knihu Láskominy a začala hořečně listovat. Už už jsem to chtěla zoufale vzdát, když jsem narazila na recept na chlebové tyčinky, které zde fungovaly jako jmenovky pro zahradní party. V hlavě mi to hned začalo šrotovat a říkám si, že když k nim namísto toho přibalím nějaké hezké citáty o stáří, mohla bych tuhle bitvu vyhrát! :-)

Výroba tyčinek je jednoduchá, navíc ji zvládnete i v bojových podmínkách, protože míra je na hrnečky, takže vás nečeká žádné vážení a měření.

Co k výrobě zhruba 15 tyčinek budete potřebovat:

  • 2 a půl hrnku chlebové mouky
  • 1 hrnek teplého mléka
  • čtvrt hrnku strouhaného parmazánu
  • 3 lžičky sušeného droždí
  • lžička mořské soli
  • lžička drcených slunečnicových nebo fenyklových semínek
  • 1/2 lžičky koření – např. provensálské bylinky, červený pepř, kmín apod.
  • 3 lžíce olivového oleje

A jak na to:

V míse smíchejte mouku se sušeným droždím, solí, kořením a rozdrcenými semínky (nemáte-li rovnou drcená ani hmoždíř, poslouží osvědčená kombinace mikrotenového sáčku a paličky na maso).

Přidejte ohřáté mléko, olej a míchejte, dokud se těsto dobře nepropojí. Nakonec vmíchejte parmazán. Těsto pak vyklopte na pomoučněný vál a hněťte asi 10 minut, aby bylo hezky vláčné. Vytvarujte kouli, vraťte ji do mísy, zakryjte fólií či utěrkou a nechte na teplém místě vykynout do dvojnásobného objemu (počkáte si asi hodinu).

Předehřejte si troubu na 170 °C. Vykynuté těsto následně vyklopte na vál a lehce prohněťte. Odkrajujte si z něj menší kousky a válejte z nich tyčinky. Ty potom vyskládejte na plech, vyložený pečicím papírem a zarovnejte, aby byly stejně dlouhé. Pečte asi 20 minut, přičemž v polovině pečení je obraťte. Můžete je ještě posypat trochou sýra a kmínu – bude-li vám narozdíl ode mě držet.

V průběhu pečení jsem na internetu shromáždila příslušný počet citátů, které jsem si sepsala do jednoho dokumentu, následně vytiskla a roztříhala. Poté, co tyčinky trochu vychladly, udělala jsem jim minikabátek z citátů, který jsem vždy obvázala úzkou stužkou.

Dárek byl na světě. A protože mamka dávala babičce balíček vybraných sýrů, myslím, že se to dobře doplnilo ;-)

PS: Nevím, jak to dělám, ale když sepisuju tenhle příspěvek, za okny opět chumelí. A to je, prosím, 7. března! 

Chlebové tyčinky s citáty

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s